fbpx

OSTY

  • Start date: 16-09-23 19:00
  • Place: sala widowiskowa

OSTY

16 września 2023, godz. 19.00

wejściówki do odbioru w kasie RCK

osty

Ludowo w cale nie musi oznaczać staroświecko!
Zgodnie z tradycją - nie nudno!
Mistrzowie elektro-folku - zespół OSTY (laureaci nagrody na festiwalu Mikołajki Folkowe 2022 przyznanej za m.in. udaną fuzję tradycji z elektroniką) zaprezentują to podczas koncertu a sam możesz się o tym przekonać dołączając do warsztatów muzycznych ze swoim instrumentem.

osty foto

Fot. Sonia Igiel
Na zdjęciu (od lewej): Jacek Skowroński, Rafał Igiel, Joanna Skowrońska.

OSTY "kłują", pobudzają, muzycznie nieco prowokują. Wybór gatunku rośliny na nazwę zespołu nie jest przypadkowy. Wywodzi się z pojęcia etnobotaniki, którego po raz pierwszy użył w 1895 roku John William Harshberger, botanik z University of Pennsylvania. Etnobotanika to stara praktyka, ale też nowa dyscyplina naukowa o wielkim znaczeniu poznawczym,a także o ogromnym potencjale praktycznym. Jak wiadomo rośliny w tradycji ludowej, która jest silnie związana z cyklem natury, pełnią ważne funkcje – od użytecznej przez lecznicze, po symboliczne i magiczne.

Zespół czerpie inspiracje z wielkopolskiej tradycji ludowej, dla której znajduje nowy wymiar interpretacji. Pod względem kompozycyjnym muzyka OSTÓW jest nieoczywista i zaskakuje wielobarwnością. Dodaje życiowej energii, by za chwilę, niespodziewanie, zanurzyć odbiorcę w przyjemnej, "oswojonej" melancholii. Trudno przejść obojętnie wobec muzyki, którą tworzą. Można z nimi wszędobylsko "żyć życie" lub można przy nich pogodnie dojrzewać.

Do powstania zespołu OSTY przyczyniły się: splot przyjacielskich, sąsiedzkich spotkań i rozmów, których efekty były już całkiem przemyślane, wspólna skłonność członków zespołu do muzycznych poszukiwań, pokusa eksperymentów oraz mieszanka twórczego niepokoju z pozytywnie zestrojonym podejściem do tworzenia.

OSTY posługują się współczesnym instrumentarium (flety proste i etniczne, bęben elektroniczny, instrumenty klawiszowe). Materiał jest w dużej mierze przetworzony elektronicznie. Ideą muzyków jest ujęcie źródłowego materiału w formę atrakcyjną dla współczesnego słuchacza. Utwory mają więc formę piosenek, przez co brzmią bardzo przystępnie i współcześnie.

Siłę w muzyce OSTÓW stanowią:

  • sugestywna i dziewczęca barwa głosu Joanny Skowrońskiej
  • unikalne brzmienie elektronicznego, "ludowego" bębna konstrukcji Rafała Igiela
  • melancholijna "czułość" fortepianowych klawiszy i zadziorność syntetycznych barw wplecione w nowoczesne aranżacje.

Trio muzyczne OSTY działa od wiosny 2020 roku, ale otrzymało już wiele znaczących wyróżnień i dotacji:

  • konkurs Centrum Kultury Zamek pt. "Ciąg dalszy nastąpi, cz. 2" - nagroda dla projektu muzycznego pt. "LUDOFONY", realizowanego przez OSTY, Poznań 2021;
  • druga edycja programu "Kultura w drodze" - wyróżnienie w postaci dofinansowania projektu "Piosenka ludowa od nowa" realizowanego przez OSTY z naboru Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Poznań 2021;
  • stypendium ZAiKS na realizację projektu pt. "LUDOFONY" (obecna nazwa: OSTY), Poznań 2021;
  • stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego na nagranie i udostępnienie on-line pierwszej płyty zespołu o nazwie "OSTY", Poznań 2022;
  • otwarty konkurs ofert Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego - wyróżnienie w postaci dofinansowania projektu "Wielkopolska Trasa Koncertowa" zespołu OSTY. Wyróżnienie przyznano stowarzyszeniu Between the Arts, do którego należą wszyscy członkowie zespołu OSTY, Poznań 2022;
  • laureaci Konkursu Scena Otwarta w ramach 32. edycji interdyscyplinarnego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe 2022"; nagroda finansowa i III miejsce za "ciekawą propozycję artystyczną i udaną fuzję tradycji z elektroniką".

Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego

logo ue white

logo nfosigw white

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

Szukaj