fbpx

Opisy filmów 2013

  • Place: sala widowiskowa

{module [111]}

Kino "KORAL"

tel. (067) 210-50-00, (067) 210-50-05
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

10 stycznia – godz. 11.00

"Przeminęło z wiatrem" (Gone with the Wind) melodramat, USA (1939, 226 min.) z przerwą na kawę
reż. Victor Fleming
wyst.: Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel, Thomas Mitchell
Ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Film opowiada o losach beztroskiej i bogatej Scarlett O'Hary i jej burzliwym związku z Rhettem Butlerem.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

10 stycznia, godz. 18.00

"Miłość" (Amour) dramat, Austria, Francja, Niemcy
reż. Michael Haneke
wyst.: Jean-Louise Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud
Fabuła koncentruje się na starszym małżeństwie, Anne i George'u, którego życie zostaje wywrócone do góry nogami kiedy ona doznaje wylewu i jest sparaliżowana.

"Take This Waltz" dramat, Kanada
reż. Sarah Polley
wyst.: Michelle Williams, Seth Rogen, Sarah Silverman
Dwudziestoośmioletnia Margot jest szczęśliwą żoną Lou, autora książek kucharskich. Ale kiedy Margot poznaje Daniela, obydwoje natychmiast zakochują się w sobie. Co gorsza, okazuje się, że Daniel mieszka po przeciwnej stronie ulicy. Dwójka bohaterów zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu, próbując zwalczyć namiętności i rodzące się między nimi uczucie.

11 stycznia – godz. 9.00
"Asterix na Olimpiadzie" (Asterix aux jeux olympiques) komiksowy, komedia, familijny, przygodowy, Francja
reż. Frederic Forestier, Thomas Langmann
wyst.: Clovis Cornillac, Gerard Depardieu, Alain Delon, Benoit Poelvoorde
Tym razem Asterix i Obelix biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich. W czasie zmagań sportowych zmierzą się z najlepszymi sportowcami Imperium Rzymskiego, pomagając swojemu przyjacielowi, Romantixowi, w zdobyciu ręki Iriny, pięknej greckiej księżniczki. Ich głównym przeciwnikiem jest podstępny Brutus, przybrany syn Cezara, który w czasie Igrzysk, oprócz ręki księżniczki, chce osiągnąć jeszcze jeden cel. A jego intryga nie ma nic wspólnego ze szlachetną ideą olimpijską...

FeRiE w kinie "KORAL" RCK

14 stycznia – godz. 10.00
15 stycznia – godz. 10.00
16 stycznia – godz. 12.00
17 stycznia – godz. 12.00

"Goryl Śnieżek w Barcelonie" (Copito de Nieve) animowany / komedia / przygodowy, Hiszpania
reż. Andres G. Schaer
Wyszydzany przez swoich braci Śnieżek albinos rusza do miasta, gdzie rezyduje wróżka, która może zamienić go w zwykłego goryla.

18 stycznia – godz. 12.00
21 stycznia – godz. 10.00
22 stycznia – godz. 10.00
23 stycznia – godz. 10.00
24 stycznia – godz. 10.00

"Safari" (Die Konferenz der Tiere) animowany / familijny, Niemcy
reż. Reinhard Kloos, Holger Tappe
Gdzieś w delcie wyschniętej, afrykańskiej rzeki zwierzaki czekają na wodę. Billy – sprytna surykatka i Socrates - przyjazny lew i jednocześnie najlepszy przyjaciel Billy’ego wyruszają w głąb lądu na poszukiwanie wody. Podczas wyprawy przez dziką Afrykę, Billy i Socrates spotykają zwierzęta z całego świata. Wygnane ze swych rodzinnych stron przez niszczycielskie działania człowieka, przybyły na Czarny Ląd w poszukiwaniu nowego domu. Wspólnie ruszają w drogę, by dokonać dramatycznego odkrycia: na rzece ludzie zbudowali wielką tamę. Billy, Socrates i ich przyjaciele postanawiają pokrzyżować plany ludzi…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

17 stycznia, godz. 18.00

"W drodze" (On the Road) dramat, USA
reż. Walter Salles
wyst.: Garrett Hedlund, Sam Riley, Kristen Stewart
Wkrótce po śmierci swojego ojca Sal Paradise, ambitny nowojorski pisarz, poznaje zabójczo czarującego Deana Moriarty’ego, który niedawno wyszedł z więzienia, i jego żonę, wyzwoloną i uwodzicielską Marylou. Sal i Dean zaprzyjaźniają się natychmiast. Głodni swobody, porzucają życiowe konwenanse i wyruszają na poszukiwanie świata i samych siebie.

"Whisky dla aniołów" (The Angel’s Share) komediodramat, Francja, Wielka Brytania
reż. Ken Loach
wyst.: Paul Brannigan, John Henshaw, Roger Allam, Gary Maitland
Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a  Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

24 stycznia – godz. 12.00

"Lęk wysokości" dramat, Polska
reż. Bartosz Konopka
wyst.: Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński, Magdalena Popławska,  Dorota Kolak, Anna Dymna
Młody reporter telewizyjny Tomek, prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

24  stycznia, godz. 18.00

"Mistrz" (The Master) dramat, USA
reż. Paul Thomas Anderson
wyst.: Amy Adams, Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman
Historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia i człowieka który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia. To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.

"Tam, gdzie rosną grzyby" (Now, Forager. A Film About Love and Fungi) dramat, USA, Polska
reż. Jason Cortlund, Julia Halperin
wyst.: Tiffany Esteb, Almex Lee, Jason Cortlund, Gabrielle Maisels
Film opowiada o małżeństwie zawodowych grzybiarzy, którzy zbierają owoce lasu i sprzedają je nowojorskim restauracjom. Twórcy opowiadają dojrzałą historię zwiazku małżeńskiego, a równocześnie starają się uchwycić  klimat nowojorskich restauracji i środowiska pasjonatów jedzenia z popularnego nurtu Slow Food.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

27 stycznia – godz. 11.00

"Wodne dzieci" (The Water Babies) animowany / przygodowy / familijny, Wielka Brytania, Polska
reż. Lionel Jefferie
Pełna uroku opowieść, której głównymi bohaterami są chłopiec - Tom i jego pies Toby. Pozostałe postaci, to mieszkańcy morskich głębin: wesołe wydry, oddział śmiesznych niedźwiedzi polarnych, oślizgły węgorz - szpieg, zawzięty krab Jock, a także konik morski Terence paradujący dumnie w korsarskiej kolczudze oraz ryba - miecz Claude w stroju D'Artagnana. Tom spotyka Elly - dziewczynkę - sierotę, wychowywaną przez bogate wujostwo. Przebywając w domu dziewczynki, zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież przez jej wuja. Chłopiec ucieka, skacze wraz z Tobim do wody i razem opadają na dno. Tom spotyka wydry i od jednej z nich dowiaduje się, że może wrócić na powierzchnię tylko za sprawą wodnych dzieci, które żyją gdzieś w głębi oceanu

SALON KULTURALNY

27 stycznia, godz. 16.00

"Yuma" sensacja, Polska, Czechy
reż. Piotr Mularuk
wyst.: Jakub Gierszał, Katarzyna Figura, Tomasz Kot
Historia wzlotu i upadku Zygi - polskiego dwudziestokilkulatka z pogranicza polsko-niemieckiego, który po upadku komunizmu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, lecz w czasach gwałtownych przemian i narastającej moralnej anarchii, kompletnie niechcący stał się zwykłym gangsterem i doprowadził do eskalacji przestępczości.

godz. 18.15
Spotkanie z Katarzyną Figurą

 


 

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

7 lutego – godz. 11.00

"Delikatność" (Le Delicatesse) komedia romantyczna, Francja
reż. David Foenkinos, Stephane Foenkinos
wyst.: Audrey Tautou, Francois Damiens, Bruno Todeschini
W życiu Nathalie i François wszystko układało się jak w bajce. Byli młodzi i piękni, mieli dobrą pracę. Miłość, choć nie bez pomocy soku morelowego, poraziła ich jak grom. Ślub, pośród płatków śniegu, miał być jedynie wstępem do długiego i szczęśliwego życia. Marzenia prysły wraz z nagłą i niespodziewaną śmiercią François. Nie mogąc stawić czoła żalowi, smutkowi i gniewowi Nathalie rzuciła się w wir pracy. Minęły trzy lata i nic nie wskazywało, że w życiu dziewczyny może się coś zmienić. Pewnego dnia w biurze pojawia się łysiejący, szczerzący w uśmiechu zęby Marcus, Szwed ubrany w beżowy sweter po dziadku. Nathalie, nagle, bezwiednie, całuje Marcusa namiętnie w usta. To początek romantycznej i zabawnej historii, która wiele namiesza zarówno w życiu Francuzki i jak i Szweda. Łącząca ich relacja służbowa z pewnością niczego nie ułatwi.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

7 lutego, godz. 18.00

"Kochanek królowej" (En Kongelig  Affaere) dramat / historyczny / romans, Dania, Czechy, Niemcy, Szwecja
reż. Nikolaj Arcel
wyst.: Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander
Akcja "Kochanka królowej" rozpoczyna się, gdy młodziutka Karolina Matylda pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju, by rządzić u boku męża, duńskiego króla Chrystiana VII. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee, który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę, by zmienić oblicze kraju.

"Miłość z księżyca" (Bajkonur) komedia / romans, Niemcy, Kazachstan, Rosja
reż. Veit Helmer
wyst.: Alexander Asochakov, Marie de Villepin
"Cokolwiek spadnie z nieba, możesz zachować". To niepisane prawo stepów, które chciwie przestrzegane jest przez mieszkańców małej kazachskiej wioski. Na co dzień zbierają gruz kosmiczny pochodzący z pobliskiej stacji kosmicznej Bajkonur. Ostatnimi dwoma młodymi mieszkańcami wioski jest Iskander zwany Gagarin oraz szalona Nazira, która potajemnie kocha się w chłopaku. Ten jednak nie zwraca uwagi na jej dość niekonwencjonalne amory, ponieważ Iskander zafascynowany jest Bajkonurem, przestrzenią kosmiczną, a także piękną francuską astronautką, Julie Mahe, której podróż do gwiazd śledzi w telewizji. Kiedy Julie dosłownie "spada z nieba" w niewielkiej kapsule kosmicznej, Iskander jest pierwszym, który ją odnajduje. Dziewczyna nie pamięta niczego. A zgodnie z prawem "cokolwiek spadnie z nieba, należy do ciebie" Iskander przedstawia ją jako swoją przyszłą żonę.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

10 lutego – godz. 11.00

"Porwanie w Tiutiurlistanie" animowany, Polska
reż.: Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter
Tajemnicze porwanie królewny Wiolinki stwarza niebezpieczeństwo zbrojnego konfliktu pomiędzy dwoma państwami. Kogut Kapral, Marcin Pypeć, Lisica Chytraska i Kot Mysibrat Miauczara wyruszają na poszukiwania królewny.

WALENTYNKI w kinie "Koral"

14 lutego, godz. 19.00

"Zakochani w Rzymie" (To Roma With Love) komedia, Hiszpania, USA, Włochy
reż. Woody Allen
wyst.: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page
Komedia poświęcona Amerykanom i Włochom zmagającym się w Wiecznym Mieście z rozlicznymi miłosnymi perypetiami.

GRAND OFF  
NAJLEPSZE NIEZALEŻNE
FILMY ŚWIATA 2012

Pokaz filmów nagrodzonych
20 lutego, godz. 18.00

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: "Nothing Can Touch Me"
scen. i reż. Milad Alami, Dania (29’)
Outsiderka Katrie, która widziała strzelaninę w szkole, jako jedyna widziała sprawcę. Poszukiwania chłopaka trwają, a Katrine powoli uświadamia sobie, że więcej ją łączy z nim niż z kimkolwiek innym z klasy.

NAJLEPSZA ANIMACJA: "Aperture"
reż. Amir Mehran, Iran (7’)
O pocisku! Wejdź do ciemnej komnaty, nie wiedząc, czyje ciało będzie Twoim miejscem spoczynku.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: "The Sandman"
reż. Andreas Dahn, nominowany: Benjamin F. Wieg, Niemcy (44’)
Nathanael czuje się prześladowany przez rzekomą bliskość mordercy swojego ojca. Mimo wysiłków, jego narzeczonej Klarze nie udaje się przekonać go, że wszystko to dzieje się jedynie w jego głowie. Podczas gdy wspomnienia z przeszłości burzą się w nim, zakochuje się w pięknej Olimpii. Ale nie podejrzewa, że zmierza ku upadkowi. Film jest adaptacją noweli ETA Hoffmana, przerażającą opowieścią o prawdzie, zawodzie, uwiedzeniu i obsesji.

NAJLEPSZA REŻYSERIA: "Punched"
reż. Michael Rittmannsberg, Austria (11’)
Po rewizji policyjnej, młodemu ojcu pochodzenia arabskiego nie udaje się wyjaśnić sytuacji synowi – nie wie on jeszcze, że najbardziej niewytłumaczalne wydarzenia dopiero nadejdą.

NAJLEPSZY DOKUMENT: "Machine Man"
reż. Roser Corella, Hiszpania (15’)
Refleksja nad nowoczesnością I światowym rozwojem,. Ludzie jako maszyny. Akcja filmu rozgrywa się w stolicy Bangaladeszu, gdzie "ludzka maszyna" wykonuje różne prace fizyczne . Miliony ludzi, którzy stają się siłą napędową miasta.

(przerwa na kawę)

NAJLEPSZA  FABUŁA: "The Road To Paradise"
reż. Uda Benyamina, Francja (43’)
Leila i jej dwoje dzieci, Sarah i Bilal, opuścili ojczyznę, by osiedlić się we Francji, w nadziei na lepsze życie. Leila, która szuka swojego męża uchodźcy, robi wszystko, co może, by przetrwać jako nielegalna imigrantka i wychować potajemnie dzieci. Kiedy w końcu odnajduje ślad męża i ma wystarczająco dużo pieniędzy,aby dołączyć do niego, pętla zaczyna się zaciskać.

NAJLEPSZA  AKTORKA: "Shalom"
reż. Lee Gilat, nominowana: Assi Levi, Izrael (30’)
W małym domku na obrzeżach dużego miasta, mieszkają Meiro i Mali Mugrabi oraz trójka ich dzieci: Tami, Racheli i mały Shalom, dziewięcioletni chłopiec z autyzmem, który umie powiedzieć jedynie słowo "Shalom". Podczas gdy Mali godzi się ze swoim losem i tajemnicą chłopca, Meiro uważa syna za ciężką porażkę osobistą i nie może zaznać spokoju…

NAJLEPSZY MONTAŻ: "Finale"
reż. Balazs Simonyi, Węgry (8’)
Dwóch mężczyzn w nocy czeka na swój ulubiony hit…

NAJLEPSZY AKTOR: "Let Live"
reż. Felix Charin, nominowany: Horst Sachtleben, Niemcy (27’)
55-letnia Rosjanka Irina Rybakova, utrzymuje 84-letniego Johanna Kreutza i mieszka w jego domu. Johann był w 1944 roku u niej w domu jak sierżant SS, obecnie cierpi na demencję i wymaga stałej opieki pielęgniarskiej.

Wszystkie filmy wyświetlane będą z polskimi napisami.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x …W ŚRODKU EUROPY

21  lutego, godz. 18.00

"Pokłosie" dramat, Polska
reż. Władysław Pasikowski
wyst.: Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Zbigniew Zamachowski, Danuta Szaflarska
Franciszek Kalina po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.

"To tylko wiatr" (Csak a szel) dramat, Francja, Niemcy, Węgry
reż. Bence Fliegauf
wyst.: Lajos Sarkany, Katalin Toldi, Gyongyi Lendvai
W pewnej węgierskiej wsi, wieści o zabójstwie pewnej cygańskiej rodziny roznoszą się błyskawicznie. Sprawcy uniknęli sprawiedliwości i oficjalnie nikt nie wie kim mogli być. Inna cygańska rodzina, która żyje w okolicy zaczyna coraz bardziej obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

28 lutego – godz. 11.00

"Niebo w gębie" (Les sauveurs Palais) biograficzny / komedia, Francja
reż. Christian Vincent
wyst.: Catherine Frot, Jean d'Ormesson, Hippolyte Girardot
Film inspirowany prawdziwą, niezwykłą historią prezydenta Francji Francois Mitteranda i jego szefa kuchni w spódnicy. Hortense Laborie, mistrzyni kuchni z Dordonii, dostaje propozycję nie do odrzucenia. Obejmie stanowisko osobistego kucharza prezydenta i przejmie odpowiedzialność za menu w Pałacu Elizejskim. Pomimo zazdrości kolegów po fachu, którzy nie życzą nowej szefowej najlepiej i dzięki swojej sile charakteru, Hortense jednak szybko zyskuje autorytet. Jej niezwykłe potrawy, trafiają nie tylko do podniebienia, ale i do serca prezydenta. Na szczytach władzy czeka na nią jednak wiele pułapek…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

28 lutego, godz. 18.00

"Tango Libre" dramat, Belgia, Francja, Luksemburg
reż. Frederic Fonteyne
wyst.: Zacharie Chasseriaud, Francois Damiens, Jan Hammenecker
JC jest strażnikiem więziennym, zwyczajnym człowiekiem wiodącym monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją na jaką sobie pozwala jest nauka tanga raz w tygodniu. Pewnego wieczoru, podczas zajęć poznaje Alice, radosną trzydziestolatkę. Następnego dnia JC spotyka Alice w więziennym pokoju widzeń. Alice pojawia się tam, żeby odwiedzić dwóch więźniów - męża i kochanka. JC staje się świadkiem i uczestnikiem barwnego życia kobiety, która żyje zgodnie z własnymi pragnieniami i wedle własnych reguł.

"Kurczak ze śliwkami"(Poulet aux prunes) dramat, Francja, Niemcy
reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
wyst.: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani
Teheran, koniec lat 50. Wirtuoz tary Nasser Ali stara się o rękę pięknej Irane . Dla jej rodziny nie jest jednak odpowiednim kandydatem na męża i Irane pod przymusem poślubia lepszą partię. Nasser rozpacza, z czasem jednak również zakłada rodzinę, choć w skrytości serca wciąż rozpamiętuje przeszłość. Kiedy pewnego dnia ukochana Irane obojętnie mija go na ulicy, a żona niszczy jego ukochany instrument, Nasser Ali podejmuje dramatyczną decyzję…

 


 

 

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

3 marca, godz. 11.00

"Odnaleziony skarb Saffi" animowany, Węgry, Kanada
reż. Atilla Dargay
Opowieść o miłości młodego węgierskiego szlachcica do pięknej Saffi, córki tureckiego baszy, zrealizowana jest z dużą kulturą i znakomitym poczuciem humoru. W obliczu upadku Temesvaru jego obrońca Ahmed basza uchodzi potajemnie z twierdzy wraz z jedyną córeczką i najcenniejszymi skarbami. Pomocy udziela im przyjaciel i sojusznik, szlachcic węgierski Gaspar Botsinkay.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

7 marca, godz. 18.00

"Chuligani" (Neds) dramat, Francja, Wielka Brytania, Włochy
reż. Peter Mullan
wyst.: Conor McCarron, Greg Forrest, Joe Szula
Przejmująca opowieść o dojrzewaniu młodego człowieka, który zmienia się ze wzorowego ucznia w nastolatka noszącego w kieszeni nóż. John McGill, przeobraża się z ofiary w mściciela, z prymusa w chuligana, z ministranta w chłopaka wąchającego klej. Kiedy w końcu postanawia zerwać w gangiem, teraźniejszość i złe wydarzenia z przeszłości sprawiają, że pogodzenie tych dwóch światów wydaje się być niemożliwe. Chuligani to mocna, szokująca i dogłębnie przejmująca historia o dorastaniu, której akcja została osadzona w latach siedemdziesiątych w sercu Szkocji, a która mogłaby wydarzyć się wszędzie: choćby w blokowiskach Nowej Huty czy w kamienicach Pragi.

"Pan Lazhar" (Monsieur Lazhar) komediodramat, Kanada
reż. Philippe Falardeau
wyst.:  Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron
Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. O incydencie dowiaduje się z gazety Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant, który oferuje szkole swoje usługi jako nauczyciel zastępczy. Z braku innych chętnych szybko zostaje zatrudniony. Nietypowe, staroświeckie metody nauczania oraz naturalność i szczerość, z jaką pan Lazhar odnosi się do swoich podopiecznych, stopniowo zjednują mu ich serca i przełamują początkową nieufność wobec nowego wychowawcy, który zajął miejsce ulubionej pani. Nikt w szkole nie podejrzewa jednak, że pan Lazhar nie mówi o sobie całej prawdy, a jego przeszłość skrywa wiele sekretów…

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

14 marca, godz. 11.00

"Zamieszkajmy razem" (Et si on vivait tous ensemble?) komedia, Francja, Niemcy
reż. Stephane Robelin
wyst.: Guy Bedos, Daniel Bruhl, Geraldine Chaplin, Jane Fonda
Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Postanawiają zamieszkać razem. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

  1. marca,  godz. 18.00

"Cezar musi umrzeć" (Cesare deve morire) dramat, Włochy
reż. Vittorio Taviani, Paolo Taviani
wyst.: Cosimo Rega, Salvatore Striano, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca
Przedstawienie szekspirowskiego Julisza Cezara dobiega końca. Po głośnym aplauzie, światła gasną, a aktorzy wracają do swych cel. Wszyscy są więźniami rzymskiej placówki o zaostrzonym rygorze. Jeden z nich stwierdza, że dopiero kiedy odkrył sztukę, jego cela stała się prawdziwie nieznośna.

"Broken" dramat, Wielka Brytania
reż. Rufus Norris
wyst.: Cillian Murphy, Tim Roth, Eloise Laurence, Robert Emms
Skunk ma 11 lat i choruje na cukrzycę. Nie traci jednak optymizmu i z ciekawością godną prawdziwego odkrywcy poznaje otaczający ją świat. Pewnego dnia pan Oswald, nieprzyjemny sąsiad mieszkający naprzeciwko, brutalnie napada na Ricka, nadwrażliwego i emocjonalnie niestabilnego chłopaka z sąsiedztwa. To wydarzenie pociągnie za sobą niepowstrzymaną lawinę kolejnych. Nic już nigdy nie będzie takie samo: niewinny świat dziecięcej sielanki zostaje nieodwracalnie zburzony, a Skunk musi dorosnąć w przyspieszonym tempie.  

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

17 marca, godz. 11.00

"Tajemnica Wiklinowej Zatoki" animowany, Polska
Opowieść o przygodach młodego piżmaka Serafina. Serafin dopiero niedawno się usamodzielnił i musi nauczyć się radzić sobie sam bez rodziców. Szybko zaprzyjaźnia się z Ogryzkiem, rezolutnym i nieco przemądrzałym szczurkiem. Wspólnie poznają świat i najróżniejszych sąsiadów, przeżywają liczne, czasem niebezpieczne, przygody.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x …KRYMINAŁ

21 marca, godz. 18.30

"Daas" historyczny / kostiumowy / kryminał, Polska
reż. Adrian Panek
wyst.: Andrzej Chyra, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Jan Nowicki
Opowieść o ostatnim, wiedeńskim okresie życia hrabiego Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa.

"Jackpot" (Arme Riddere) czarna komedia / kryminał, Norwegia
reż. Magnus Martens
wyst.: Kyrre Hellum, Henrik Mestad, Marie Blokhus
Oscar, Thor, Billy i Tresko mają kryminalną przeszłość. Pracują w dziwnej fabryce gdzieś na pustkowiu, produkującej plastikowe choinki. Ale są też hazardzistami. Podobnie jak większość ludzi nic nigdy nie wygrali. Aż do teraz! Wygrali 1 739 361 norweskich koron, sumę której nie da się podzielić na cztery równe części... i właśnie teraz zaczyna się zabawa!

 


 

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

4 kwietnia,  godz. 18.00

"Obława" wojenny, thriller, Polska
reż.  Marcin Krzyształowicz
wyst.: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati
Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Jej głównym bohaterem jest kapral Wydra, żołnierz oddziału partyzanckiego, specjalizujący się w wykonywaniu wyroków śmierci na Niemcach i polskich zdrajcach. Tym razem Wydra dostaje rozkaz zabicia swojego szkolnego kolegi – konfidenta Kondolewicza.

"Triszna. Pragnienie miłości" (Trishna) dramat, Wielka Brytania
reż. Michael Winterbotton
wyst. Freida Pinto, Riz Ahmed, Anurag Kashyap
Uwspółcześniona wersja słynnej powieści "Tessa d'Urberville" Thomasa Hardy'ego. Akcja filmu rozgrywa się w Indiach. To historia związku Jaya i Trishny. On jest synem bogatego przemysłowca, ona córką właściciela rikszy.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

14 kwietnia – godz. 11.00

"Odnaleziony skarb Saffi" animowany, Węgry, Kanada
reż. Atilla Dargay
Opowieść o miłości młodego węgierskiego szlachcica do pięknej Saffi, córki tureckiego baszy, zrealizowana jest z dużą kulturą i znakomitym poczuciem humoru. W obliczu upadku Temesvaru jego obrońca Ahmed basza uchodzi potajemnie z twierdzy wraz z jedyną córeczką i najcenniejszymi skarbami. Pomocy udziela im przyjaciel i sojusznik, szlachcic węgierski Gaspar Botsinkay.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x …MUZYKA I BUNT

18 kwietnia , godz. 18.00

"Jesteś Bogiem" biograficzny / muzyczny, Polska
reż. Leszek Dawid
wyst.: Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt
"Jesteś Bogiem" - historia Magika, Fokusa i Rahima, czyli twórców słynnej hip-hopowej formacji Paktofonika.

"Sugar Man" (Searching for  Sugar Man) dokumentalny / muzyczny, Szwecja, Wielka Brytania
reż. Malik Bandjelloul
Twórczość Rodrigueza, amerykańskiego muzyka folkowego, była mało znana w jego rodzinnych Stanach, ale niezwykle popularna w Afryce, choć o samym tajemniczym muzyku wiedziano tam niewiele. Dwóch fanów z Południowej Afryki postanawia dowiedzieć się co stało się z ich sławnym w latach 70 idolem i czy pogłoski o jego śmierci wiele lat temu są prawdziwe

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

25 kwietnia – godz. 11.00

"Piąta pora roku" dramat, Polska
reż. Jerzy Domaradzki
wyst.: Ewa Wiśniewska, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski
Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara, nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

25 kwietnia, godz. 18.00

"Cztery słońca" (Ctyri slunce) dramat, Czechy
reż. Bohdan Slama
wyst.: Jaroslav Plesl, Anna Geislerova, Karel Roden
Opowieść o współczesnej rodzinie - jej wzlotach i upadkach, chwilach szczęścia i zwątpienia.

"Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom" (Moonrise Kingdom) komediodramat / romans, USA
reż. Wes Anderson
wyst.: Bruce Willis, Edward Norton, Bill Muray
Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku. Dwójka młodych, zakochanych w sobie ludzi postanawia uciec z miasta. Osiedlają się w jednym z małych odległych miasteczek, myśląc że udało im się uciec na dobre, rozpoczyna się jednak pościg a życie w miasteczku staje na głowie.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

28 kwietnia – godz. 11.00

"Tom i Jerry" animowany / familijny / przygodowy,  USA
reż. Tex Avery, Joseph Barbera, William Hanna
Film opowiadający o konflikcie słynnego duetu: kota o imieniu Tom i myszy o imieniu Jerry.

 


 

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x DOKUMENT

2 maja, godz. 18.00

"5 rozbitych kamer" (5 Broken Cameras) dokumentalny,  Palestyna, Francja, Izrael, Holandia
reż. Emad Burnat, Guy Davidi
Palestyński rolnik-Emad, za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków.

"Siła kobiet" (Women Are Heroes) dokumentalny, Francja
reż. JR
Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

16 maja – godz. 11.00

"Kanadyjskie sukienki" Polska, dramat
reż. Maciej Michalski
wyst.: Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska
Saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle. Historia oparta na faktach.
Polska wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii. Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz i córka Amelia, którzy od 10 lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

16 maja,  godz. 18.00

"Pragnienie miłości" (Despues de Lucia) dramat, Francja, Meksyk
reż. Michel Franco
wyst.: Tessa Ia, Gonzalo Vega Jr., Tamara Yazbek
Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, ze dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, że nowi "przyjaciele" od początku prowadza z nią okrutną grę.

"Nieulotne" dramat, Polska
reż. Jacek Borcuch
wyst.: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra, Joanna Kulig
Historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

NOC MUZEÓW
Romans w starym kinie

18 maja,  godz. 20.00

"Kabaret" (Cabaret) romans, dramat, musical, USA (1972 r.)
reż. Bob Fosse
wyst.: Liza Minnelli, Michael York
Berlin, wczesne lata 30. Sally Bowles występuje w podrzędnym Kabarecie Kit-Kat Klub. Poznaje Briana Robertsa, młodego Brytyjczyka, który przybył tu, by doszkolić swoją znajomość niemieckiego i udzielać lekcji angielskiego.

"Casablanca" romans, USA (1942 r.)
reż. Michael Curitz
wyst.: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman
Rick Blaine, Amerykanin osiadły w Maroku, jest właścicielem lokalu będącego punktem etapowym dla wojennych uchodźców francuskich. Pewnego dnia w lokalu pojawia się jego wielka miłość, Ilsa, która opuściła go przed laty bez słowa wyjaśnienia.

"Ostatnie tango w Paryżu" (Ultimo tango a Parigi) romans, Francja, Włochy (1972 r.)
reż. Bernardo Bertolucci
wyst.: Marlon Brando, Maria Schneider
Paul to czterdziestopięcioletni Amerykanin mieszkający w Paryżu, który nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Zrozpaczony błąka się po ulicach Paryża. Tak poznaje Jeanne, młodą i zmysłową Francuzkę . W opuszczonym mieszkaniu spędza z nią trzy dni, uprawiając sadomasochistyczny seks, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier.  Kochankowie nie znają swoich imion, nie składają obietnic, nie zwierzają się z problemów.  Dla Jeanne znajomość z Paulem ma niezobowiązujący charakter, jednak on po rozstaniu z Francuzką zaczyna odczuwać tęsknotę. Postanawia zatem odnaleźć dziewczynę...

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

23 maja, godz. 18.00

"Za wzgórzami" (Dupa dealuri) dramat, Rumunia
reż. Cristian Mungiu
wyst.: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeria Andriuta
Historia dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie.

"Jak to jest" (The Be All and End All) komediodramat, Wielka Brytania
reż. Bruce Webb
wyst.: Neve McIntosh, Josh Bolt, Liza Tarbuck
Piętnastolatek Robbie ma tylko jedno marzenie - stracić dziewictwo. Przeszkodą w jego realizacji jest fakt, iż chłopak przebywa w szpitalu z powodu nieuleczalnej choroby serca. Najlepszy przyjaciel Robbiego - Ziggy, postanawia pomóc mu przeżyć swój pierwszy raz.

 


 

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x KINO ROSYJSKIE

6 czerwca,  godz. 18.00

"Żyła sobie baba" (Zhila-byla odna baba) dramat, Rosja
reż. Andriej Smirnow
wyst.: Daria Jekamasowa, Władisław Abaszyn, Maksim Awierin
Rosja, gubernia tambowska, lata 1909–1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę domową. Historię tę obserwujemy z perspektywy pewnej kobiety.

"Proste sprawy" (Prostye vieshchi) dramat, Rosja
reż. Andriej Popogrebski
wyst.: Siergiej Puskepalis, Leonid Broniewoj, Giennadij Bogaczew
Głównym bohaterem jest anestezjolog Siergiej Masłow, któremu życie się nie układa - nastoletnia córka uciekła z domu, pieniądze najwyraźniej go nie lubią, a żona oznajmiła, że jest znowu w ciąży, choć ledwo się mieszczą w swoim mieszkanku. Kiedy Siergiej na swej drodze spotyka Władimira Żurawliewa, słynnego niegdyś aktora, erudytę, męża starej daty, który woli zacytować Czechowa i napić się wódki, niż zastanawiać nad nadchodzącą śmiercią, jego życie nie zmienia się z dnia na dzień.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

13 czerwca – godz. 11.00

"Kwartet" (Quartet) komediodramat, Wielka Brytania
reż. Dustin Hoffman
wyst.: Billy Connolly, Maggie Smith, Michael Gambon
Przewrotna komedia o życiu I miłości. To będzie niepowtarzalny koncert, w którym światowej sławy kwartet wokalny znów zaśpiewa razem. Na scenie spotkają się: Jean – ekscentryczna diva, jej pierwszy mąż – Redgie, lubieżny Wilfred oraz czwarty członek zespołu – roztrzepana Cecily, przedmiot pożądania Wilfreda. Tego wieczoru wyjdą na jaw ich grzeszne sekrety.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x ROCKMAN

13 czerwca, godz. 18.00

"Żywie Biełaruś!" dramat, Polska
reż. Krzysztof Łukaszewicz
wyst.:  Dźmitry "Vinsent" Papko, Karolina Gruszka, Alaksandr Malchanau, Dzianis Tarasenka
Głównym bohaterem filmu jest muzyk rockowy Miron, którego historię oparto na losach 24-letniego działacza opozycyjnego. Chłopak z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Jednak kolejny koncert zespołu staje się katalizatorem antyreżimowych manifestacji. W konsekwencji tych wydarzeń Miron zostaje przymusowo wcielony do wojska.

"Dla Ellen" (For Ellen) dramat, USA
reż. So Yong Kim
wyst.: Paul Dano, Jon Heder, Shaylena Mandigo, Jena Malone
Joby ubiera się z nonszalancją, prowadzi się ekscentrycznie, noc bywa dla niego dniem, dzień – okazją do odespania nocy. Żyjąc trybem muzyka rockowego nie sprawia wrażenia człowieka zbyt pochłoniętego obowiązkami czy obarczonego powinnościami innymi niż koncerty i szampańska zabawa tuż po nich. Pewnie wiódłby taką egzystencję dalej, gdyby nie moment otrzeźwienia: utrata prawa do opieki nad ukochaną córką, Ellen

 

19 czerwca – godz. 17.30, zmiana godziny

"Wesele w Sorrento" (Den skale de frisor) komedia romantyczna, Dania, Szwecja, Włochy, Francja
reż. Susanne Bier
wyst.: Pierce Brosnan, Kim Bodnia, Paprika Steen
Dwie rodziny spotykają się w Sorrento we Włoszech na ślubie. Piękne miejsce i zakochana do szaleństwa młoda para, skrupulatnie przygotowująca wymarzoną uroczystość – czy coś może pójść nie tak? Okazuje się, że życie zaskakuje nas, gdy najmniej się tego spodziewamy.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

27 czerwca, godz. 18.00

"Donoma" dramat, Francja
reż. Djinn Carrenard
wyst.: Emilia Derou-Bernal, Sekouba Doucoure, Salome Blechmans
Pozornie to mozaikowa historia kilku zazębiających się romansów: między nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt uczuciowy łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki: białą i czarną. "Donoma" stara się być operacją na żywym ciele francuskiego społeczeństwa, a miłosne historie służą tu tylko do tego, by pokazać toczące ten organizm choroby: rasizm, materializm, seksizm i kastowość.

"Reality" komediodramat, Włochy, Francja
reż. Matteo Garrone
wyst.: Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone
Lucian, główny bohater filmu, to neapolitański sprzedawca ryb, któremu przestaje wystarczać codzienne, rutynowe życie.  Naturalna przebojowość, chęć szerszego zaistnienia, a także pokusa sławy i bogactwa przyczyniają się do podjęcia przez Luciana decyzji, która całkowicie odmieni jego Zycie. Wywróci do góry nogami dotychczasowy porządek. Grande Fratello, włoski odpowiednik Big Brother staje się zarówno obsesją, marzeniem jak i nadrzędnym celem bohatera. Za namowa rodziny Luciano bierze udział w castingu do reality show. W oczekiwaniu na decyzję o przyjęciu do telewizyjnego show Luciano żyje w iluzorycznym przekonaniu, że jest pod stała kontrolą oczu wysłannika Wielkiego Brata. Od tego momentu nic już w życiu Luciana nie będzie takie jak dotychczas.

 


 

1 – 4 lipca – godz. 10.00

"Żółwik Sammy. W 50 lat dookoła świata" animowany, przygodowy, Belgia  (85 min.)
reż. Ben Stassen
Urodzony na kalifornijskiej plaży żółw morski Sammy rozpoczyna wędrówkę w kierunku morza. Znajduje i traci miłość swojego życia, śliczną, nowonarodzoną żółwicę o imieniu Karola. W trakcie trudnej i pełnej przygód podróży przez oceany, którą muszą przebyć wszystkie żółwie, zanim powrócą na swą ojczystą plażę, Sammy wymyka się wielu niebezpieczeństwom, mając nadzieję na ponowne spotkanie Karoli. Wraz z najlepszym kumplem Jaśkiem widzi, jak źli ludzie krzywdzą planetę. Są jednak też i ludzie dobrzy, którzy ratują Sammy’ego. Nasz mały żółw walczy z piraniami, ucieka przed drapieżnym ptakiem i poszukuje tajemniczego, ukrytego przejścia. Pewnego dnia, przeżywszy wiele przygód, po pokonaniu licznych przeciwieństw losu, Sammy odnajduje Karolę.  Ona również nigdy o nim nie zapomniała.

15 – 18 lipca – godz. 10.00

"Mikołajek" familijny, Francja (91 min.)
reż. Laurent Tirard
Mikołajek wiedzie spokojne życie. Ma rodziców, którzy go kochają, bandę fajnych kolegów, z którymi dobrze się bawi - i wcale nie chce, aby to się zmieniło! Lecz pewnego dnia podsłuchuje rozmowę swoich rodziców, z której wnioskuje, że jego mama spodziewa się dziecka. Mikołajek wyobraża sobie najgorsze: wkrótce pojawi się mały braciszek, który zajmie tyle miejsca w życiu rodziców, że jego, Mikołajka, porzucą samego w lesie jak Tomcia Palucha…

29 lipca – 1 sierpnia – godz. 10.00

"Czarodziejka Lili, smok i magiczna księga" familijny, fantasy, komedia, Austria, Niemcy, Włochy  (89 min.)
reż. Stefan Ruzowitzky
W życiu starej czarownicy Surulundy nagle zaczyna dziać się zbyt wiele. Zły czarodziej Hieronimus wkradł się podstępnie do jej chatki i próbował wykraść Księgę Zaklęć. Całe szczęście, że był tam też jej mały smok Hektor. Poza tym Surulunda musi znaleźć następczynię. Na poszukiwania wysyła Hektora, który wraz z magiczną księgą trafia do domu Lili. Kiedy dziewczynka poznaje zaklęcia, wszystko staje na głowie. Najpierw wyczarowuje stado małp w swoim pokoju, potem zamienia je w kozy, a na koniec wypełnia swoją klasę w szkole wodą. Hektor tłumaczy Lili, że używając złych czarów, nie będzie mogła stać się godną następczynią Surulundy. W tym samym czasie ponownie pojawia się Hieronimus, który nie zrezygnował z planu wykradzenia magicznej księgi i zapanowania nad światem…

5 – 8 sierpnia – godz. 10.00

"Żółw kontra zając" animowany, familijny, USA (80 min.)
reż. Howard Baker, Arish Fyzee
Główni bohaterowie filmu to dwa pałające do siebie nienawiścią zwierzęta w średnim wieku - żółw i zając, którzy decydują się na uczestnictwo w wielkim wyścigu.

 


 

 

10. Europejski Festiwal Filmowy "INTEGRACJA TY i JA" Koszalin
Mały Festiwal TY i JA 2013

4 września – godz. 18.00

"Cyrk motyli" (The butterfly circus)
reż. Joshua Weigel, USA (22 min.)
U szczytu wielkiego kryzysu showman z renomowanego cyrku prowadzi swoją trupę przez zdewastowaną amerykańską prowincję. Podczas podróży spotyka Will'a, człowieka bez kończyn. Cyrkowcy inspirują bohatera i dają siłę do działania. Will staje się samodzielny, a momentem zwrotnym w jego życiu jest chwila, kiedy odnajduje sens życia i odzyskuje wiarę w siebie.

"Metr nad ziemią"
reż. Tomasz Wiszniewski, Polska (42 min.)
Bohater filmu – Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, miał kiedyś 170 cm wzrostu. W czasie przygotowywania okrętu do "pokojowej misji" w Angoli Siergiej musiał pracować w trzydziestostopniowym mrozie, stojąc po pas w śniegu. Odmroził sobie obie ręce i nogi. W rany wdała się gangrena, konieczne były operacje. W ciągu dziesięciu lat Siergiej przeszedł 29 zabiegów amputacji kończyn. Dziś patrzę na świat z wysokości jednego metra – mówi uśmiechnięty Siergiej. – Dużo się zmieniło. Mój punkt widzenia się zmienił. Uważam, że świat z tej wysokości jest dużo piękniejszy.

"Droga do zrozumienia"
reż. Marcin Kondraciuk, Polska (40 min.)
Trójka niepełnosprawnych przyjaciół postanawia wyruszyć do losowo wybranej wioski na północy Polski. Ich wyprawa jest tak samo nietypowa, jak ich wzajemne relacje. Barwna przygoda z lekką nutą humoru ukaże prawdę na samym końcu drogi bohaterów.

"Ołówek"
reż. Joanna Frydrych, Polska (11 min.)
Pani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia, dziś uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o siebie.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

12 września – godz. 11.00

"Wspaniała" (Populaire) komedia, Francja
reż. Regis Roinsard
wyst.: Romain Duris, Deborah Francois, Berenice Bejo
Jest młoda, piękna i pełna wdzięku, ale ma bardzo mało wiary w siebie... 21-letnia Rose marzy, by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie - pracę sekretarki. Zajęcie dające możliwość podróży i przygód, o którym śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny lat 50. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent. To będzie dla niej szansa na zdobycie tysięcy wielbicieli i - być może - miłości mężczyzny, na którym jej najbardziej zależy... Żeby to wszystko osiągnąć Rose musi się tylko nauczyć pisać na maszynie. I to bardzo szybko. Najszybciej na świecie!

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

12  września,  godz. 18.00

"Polowanie" (Jagten) dramat, Dania
reż. Thomas Vinterberg
wyst.: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Susse Wold, Anne Louise Hassing
"Polowanie" to poruszający film, który pokazuje, jak kłamstwo staje się prawdą, a plotka, niedopowiedzenie i zła wola mogą zrujnować czyjeś życie. Lucas (Mads Mikkelsen), były nauczyciel, po stracie pracy i trudnym rozwodzie z żoną, zaczyna życie od nowa. Gdy sprawy wydają się powoli wracać na właściwe tory, nieoczekiwane wydarzenie rujnuje wszystko. Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia życie mężczyzny w piekło. Lucas staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. Lucas musi stawić czoła kłamstwu, by odzyskać utraconą godność i... przeżyć

"Przelotni kochankowie" (Los amantes pasajeros) komedia, Hiszpania
reż. Pedro Almodovar
wyst.: Penelope Cruz, Antonio Banderas, Paz Vega, Blanca Suarez, Jose Maria Yazpik
Tłem filmu jest zbliżająca się katastrofa samolotu. Bohaterowie, w obliczu śmierci, wyznają swoje intymne sekrety.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

15 września – godz. 11.00

"Złotowłosa i trzy misie" animowany, USA
reż. Howard Baker, Arish Fyzee
Rozkapryszona gwiazda telewizji – Złotowłosa, wprowadza się do rodziny misiów, aby wziąć udział w telewizyjnym reality show. Żeby wygrać program musi się nauczyć żyć w zgodzie z równie niepokornymi misiami.

17 września – godz. 12.00
Seans z audiodeskrypcją
Pokaz specjalny filmu wybranego przez publiczność.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

19  września,  godz. 18.00

"Dziewczynka w trampkach" (Wadjda) dramat, Arabia Saudyjska, Niemcy
reż.  Haifaa Al Monsour
wyst.: Waad Mohammed, Reem Abdullah, Abdullrahman Al Goham
Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

"Wypełnić pustkę" (Lemale et ha’halal) dramat, Izrael
reż. Yigal Bursztyn, Rama Burshtei
wyst.: Hadas Yaron, Yiftacg Klein, Renana Raz
18-letnia Shira właśnie szykuje się do wyjścia za mąż. Jednak niedługo przed ślubem podczas porodu umiera jej siostra. A tuż po tym wydarzeniu okazuje się, że mąż zmarłej siostry Yochay ma wyjechać do Belgii, gdzie ożeni się z inną kobietą. Matka Shiry nie chce do tego dopuścić i pragnie by ona wyszła za mąż za Yochay by jej wnuczek został w domu. Shira musi wybierać między wolą rodzinny a własnymi pragnieniami.

NIEDZIELNE KINO RODZINNE

22  września – godz. 11.00

"Świnki trzy" animowany, USA
reż. Howard Baker, Arish Fyzee
Specjalnie przeszkolona grupa wilków planuje tajną operację względem trzech świnek: zinfiltrować od środka nie zdobyty dotąd domek z cegieł. W tym celu podrzucają małe, wilcze niemowlę, które świnki przygarniają i wychowują jak swoje.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

26 września – godz. 11.00

"Wielkie nadzieje" (Great Expectations) dramat kostiumowy, USA, Wielka Brytania
reż. Mike Newell
wyst.: Ralph Finnes, Helene Bonham Carter, Jeremy Irvin
Ekranizacja słynnej powieści Dickensa. Żyjący w ubóstwie sierota Pip niespodziewanie otrzymuje od tajemniczego darczyńcy olbrzymią fortunę. Pieniądze pozwalają mu na całkowitą zmianę życia – teraz Pip jest bogatym londyńczykiem. Swoją nową pozycję wykorzystuje, by pozyskać względy pięknej arystokratki Estelli, w której potajemnie kochał się od dziecka. Jednak szokująca tajemnica , kryjąca się za bogactwem Pipa, raz jeszcze odmieni jego losy, a także wszystkich, którzy są mu bliscy…

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

26  września,  godz. 18.00

"Zaślepiona" (Flying Blind) dramat, Wielka Brytania
reż. Katarzyna Klimkiewicz
wyst.: Helen McCroy, Najib Oudhiri, Kenneth Cranham, Tristan Gemmil, Sherif Eltayeb
Pełna napięcia historia miłości kobiety w średnim wieku do dużo młodszego studenta z Algierii. Film o  miłości, namiętności, uprzedzeniach i obsesjach.
Frankie, główna bohaterka odnosi sukcesy jako inżynier lotniczy projektując dla wojska bezzałogowe samoloty – drony. Wszystko w jej życiu jest poukładane, do czasu kiedy poznaje dużo młodszego od siebie studenta Kahila. Wzajemna fascynacja przeradza się w namiętny romans.

"18 spotkań przy stole" (18 comidas) komediodramat, Hiszpania, Argentyna
reż. Jorge Coira
wyst.: Luis Tosar, Federico Pere Rey, Victor Fabregas, Juan Carlos Vellido
Jeden dzień, 6 śniadań, 6 obiadów, 6 kolacji i 6 historii starych i nowych miłości. Układanka z uczuć wielu różnych postaci, które łączy jeden cel: szczęście.

 

 


 

 

2 października – godz. 12.00
Seans z audiodeskrypcją
Pokaz specjalny filmu wybranego przez publiczność.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

3 października – godz. 11.00

"Weekend z królem" komediodramat, Wielka Brytania
reż. Roger Michell
wyst.: Bill Murray, Laura Linny, Samuel West
Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg II wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy, dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta,  której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety. Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, widząc w słynącym z nieśmiałości Jerzym, pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to jego romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików małżonka uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

3 października, godz. 18.00

"Królowie lata" (The Kings of Summer) komedia, USA
reż. Jordan Vogt – Roberts
wyst.: Alison Brie, Nick Offerman, Mary L:yn Rajskub, Moises Arias, Nick Robinson, Gabriel Basso
Joe i Patrick są kumplami ze szkoły. Obaj mają po 15 lat i całą masę problemów typowych dla dzieciaków w tym wieku. Największym z nich są...rodzice. Postanawiają więc uciec i wybudować sobie dom w środku lasu.

"W kręgu miłości" (The Broken Circle Breakdown) dramat, Belgia, Holandia
reż. Felix Van Groeningen
wyst.: Veerle Baetens, Johan Heldenbergh, Geert Van Rampelberg
Historia wielkiej miłości pomiędzy Didierem - liderem muzycznej kapeli a Elise - właścicielką studia tatuażu.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x MUZYKA

10 października, godz. 18.00

"Violeta poszła do nieba" (Violeta su fue a los cielos) biograficzny, Artgentyna, Chile, Brazylia
reż. Andres Wood
wyst.: Francisca Gavilan, Gabriela Aguilera, Daniel Antivilo
Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andres Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.

"Miłość" dokument muzyczny, Polska
reż. Filip Dzierżawski
"Miłość" to opowieść o trójmiejskiej grupie jazzowej (zwanej właśnie Miłość), w skład której wchodzili Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Olter i Maciej Sikała. Każda z tych postaci to inna osobowość, inny temperament. Pomimo różnic – a może właśnie dzięki nim – udało im się zaprzyjaźnić i stworzyć projekt wyjątkowy, który przez lata wpływał na polską scenę jazzową.
"Miłość" to też traktat na temat muzyki i sztuki w ogóle. Niezwykle zdolni muzycy, którzy wybrali różne ścieżki kariery, teraz zastanawiają się nad sensem swoich wyborów i nad tym, czy muzyka faktycznie jest miłością ich życia. Reżyserowi udało się nakłonić bohaterów do bardzo osobistych wypowiedzi na ten temat.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

17 października, godz. 18.00

"Anomalia" (La Ciquieme Saison) dramat, Belgia, Francja, Holandia
reż. Peter Brosens, Jessica Hope Woodworth
wyst.: Aurelia Poirier, Django Schrevens, Sam Louwyck
Żyjący z rolnictwa mieszkańcy małej wioski świętują koniec zimy. Na pobliskim wzgórzu układają stertę z choinek, jednak stos nie zapala się. To początek następujących od tej pory jedna za drugą anomalii...

"Kraul" (Crawl) dramat, Francja
reż. Herve Lasgouttes
wyst.: Swann Arlaud, Anne Marivin, Nina Meurisse
Martin mieszka w małym bretońskim miasteczku nad brzegiem oceanu. Utrzymuje się z dorywczych prac i sprzedaży tego, co uda mu się ukraść. Aż do chwili, kiedy Martin zostaje oskarżony o morderstwo...

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

24  października, godz. 18.00

"We mgle" (V tumene) historyczny, wojenny, Białoruś, Holandia, Niemcy, Rosja
reż. Siergiej Łoźnica
wyst.: Vladimir Svirskiy, Vladislav Abashin, Sergei Kolesov
Suszenja, wiejski pracownik kolei, zostaje niesłusznie oskarżony o kolaborację. W związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci – Burow i Wojtek – wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy jednak udaje się im dopaść swą ofiarę i zaprowadzić do lasu, sami wpadają w zasadzkę…

"Tylko Bóg wybacza" (Only God Forgives) dramat sensacyjny, thriller, Dania, Francja
reż. Nocolas Wionding Refn
wyst.: Ryan Gosling, Kristin Scott Thomas, Tom Burke
Julian jest właścicielem klubu w Bangkoku, w którym prowadzi nie do końca legalne interesy. Kiedy jego brat Billy zostaje zamordowany, życie Juliana radykalnie się zmienia. Ich matka oczekuje, że młodszy syn odnajdzie zabójców brata i go pomści. Mężczyzna - mimo oporów i wątpliwości - postanawia dotrzeć do człowieka, który prawdopodobnie stoi za śmiercią Billy'ego. Wie tylko, że w ciemnych zaułkach miasta nazywają go Aniołem Zemsty...

XIV PRZEGLĄD FILMÓW GROZY
25 - 27 października 2013 r.

 

25 października

godz. 16.00
"Necronomicon" horror, Francja / USA (96 min., 1993 r.)  
reż. Brian Yuzna, Christphe Gans, Shusuke Kaneko
Trzy krótkie nowele filmowe  połączone w jedno historią  H.P. Lovecrafta (w tej roli weteran filmów grozy, znany chociażby z cyklu "Re-Animator", Jeffrey Combs), który poszukuje magicznej księgi "Necronomicon". Trzy nowele, trzech reżyserów: Francuz Christophe Ganz ("Silent Hill", "Braterstwo wilków"), urodzony na Filipinach Amerykanin Brian Yuzna ("Bride of Re-Animator", "Beyond Re-Animator", "Powrót żywych trupów III"), oraz Japończyk Shusuke Kaneko, który w swojej ojczyźnie jest cenionym twórcą nie tylko filmów grozy, ale i obrazów o wielkich potworach (cykl filmów o wielkim żółwiu GAMERA). Warto dodać, że wszystkie trzy nowele oparte są na opowiadaniach "samotnika z Providence", H.P. Lovecrafta. Tak więc dla miłośników literatury tego autora pozycja obowiązkowa!

godz. 18.00
"Sprzedawca śmierci" (Needful things) horror, USA (115 min., 1993 r.)  
reż. Fraser Clarke Heston
Film na podstawie prozy Stephena Kinga – i to chyba najlepsze referencje. Gdy do tego dodać jeszcze Eda Harrisa i Maxa Von Sydow w rolach głównych to pozostaje tylko zasiąść do oglądania. Opowieść rozpoczyna się, gdy do sennego miasteczka przybywa tajemniczy businessman, Leland Gaunt. Otwiera on sklepik, w którym każdy może kupić coś, o czym zawsze marzył. Ale właściciel nie chce za swój towar pieniędzy, o nie… Żąda czegoś z pozoru niewinnego...  Psikusa, wyrządzonego osobie, którą wskaże. Prozaicznego psikusa…

godz. 20.00
"Strach" (The Hole) horror, USA (92 min., 2009 r.)  
reż. Joe Dante
W latach 80-tych i 90-tych osoba Joe Dante’go na stanowisku reżysera gwarantowała świetną rozrywkę. "Skowyt", "Gremliny rozrabiają", "Mali żołnierze", "Interkosmos" – to tylko niektóre z jego filmów, podbijających szturmem kina na całym świecie, także u nas. Jak ten reżyser radzi sobie w XXI wieku możecie się przekonać oglądając film "The Hole" (z jakże nieszczęśliwie przetłumaczonym przez polskiego dystrybutora tytułem – w wolnym tłumaczeniu "hole" to po prostu "otwór" lub "dziura"). Bo i o dziurę się rozchodzi. Tajemniczą dziurę w podłodze piwnicy, którą w swoim domu odkrywa dwóch braci. Zabezpieczona klapą dziura prowadzi.. No właśnie, dokąd...?

26 października

godz. 16.30
"Armia ciemności" (Army of darkness) horror / komedia, USA (85 min., 1992 r.)
reż. Sam Raimi
Ten film to obraz kultowy. Wszystko zaczęło się w 1981 roku, kiedy to nikomu nie znany reżyser, Sam Raimi (wiele lat później wyreżyseruje m.in. takie filmy jak "Spider-Man" czy "Oz wielki i potężny") kręci niskobudżetowy (350 000 dolarów) horror "Martwe zło". Film staje się przebojem, dzięki temu reżyser dostaje więcej pieniędzy i kręci "Martwe zło 2". Film znowu odnosi potężny sukces. Idąc za ciosem Sam Raimi reżyseruje część trzecią pod nazwą "Armia ciemności", tym razem nadając filmowi lekko komediowy charakter. I znowu sukces, po raz trzeci. Warto dodać, że w wersji reżyserskiej film jest dłuższy o 15 minut i ma całkiem inną, bardziej posępną końcówkę od tej, którą zobaczycie na przeglądzie w tym roku. Wersję reżyserską pokazywaliśmy podczas przeglądu wiele lat temu – czas na wersję kinową!

godz. 18.00
"Halloween VI: Przekleństwo Michaela Myersa" (Halloween: The curse of Michael Myers) horror, USA (84 min., 1995 r.)
reż. Joe Chappelle
Kolejna odsłona "przygód" jednej z kultowych postaci kina grozy, stworzonego przez Richarda Carpentera, Michaela Myersa. Jest rok 1995 i od sześciu lat w miasteczku Haddonfield, terroryzowanym swego czasu przez tego sadystycznego mordercę w masce, panuje spokój. Ponieważ po Michaelu słuch zaginął, burmistrz znowu wydaje pozwolenie na obchody święta Halloween. W noc poprzedzającą święto duchów do rozgłośni radiowej dzwoni kobieta. Ostrzega wszystkich przed powrotem Myersa. Nikt jej jednak nie wierzy. Tej samej nocy zostaje bestialsko zamordowana przez Michaela. Przedtem jednak udaje jej się schować swoje nowo narodzone dziecko, którego tak bardzo poszukuje Myers. Niemowlę bowiem jest ostatnim krewnym psychopaty. Jak wiemy z poprzednich części Michael delikatnie mówiąc nie przepada za swoją rodziną...

godz. 19.30
"Hellraiser: Sekta" (Hellraiser: Deader) horror, USA / Rumunia (84 min., 2005 r.)    
reż. Rick Bota
Reżyser Rick Bota trzykrotnie mierzył się z tematyką mrocznego świata Cenobitów (tak nazywa się mroczne, demoniczne plemię, z którego pochodzi ikona serii, czyli Pinhead, jak i inne towarzyszące mu stwory). W tym samym, 2005 roku, wychodzi film "Hellraiser:Hellworld.com", a w 2002 Rick Bota nakręcił, pokazywany jakiś czas temu na przeglądzie, "Hellraiser: Droga do piekła".  Siódma odsłona serii skupia się na postaci dziennikarki Amy Klein (Kari Wuhrer), która ma za zadanie spisać materiał dotyczący jednej z podziemnych sekt, której działalność balansuje na pograniczu parapsychologii. W tym celu udaje się do Bukaresztu…

27 października

godz. 16.00
"Taniec truposzy" (Dance of the dead) horror / komedia, USA (85 min., 2008 r.)  
reż. Gregg Bishop
Zdarzało się, że na naszym przeglądzie pojawiały się filmy "lżejszego kalibru", pastisze, komedio-horrory. Postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję, czego dowodem jest film "Taniec truposzy". Dużo tu nawiązań do "American Pie" czy "To nie jest kolejna komedia dla kretynów", co, w połączeniu z horrorem, sprawia, że film jest jedyny w swoim rodzaju. A wszystko zaczyna się od balu maturalnego, do którego gorączkowo przygotowują się uczniowie pewnego liceum. To ma być najważniejsza noc ich życia... i będzie! Ale z całkiem innego powodu! Oto na położonym obok elektrowni atomowej cmentarzu zaczynają budzić się do życia zwłoki, przemieniając się w krwiożercze zombie…

godz. 17.30
"Duch II: Druga strona" (Poltergeist II: The other side) horror, USA (87 min., 1986 r.)   
reż. Brian Gibson
Kolejny klasyk na naszym festiwalu! Wiele lat temu, na pierwszym przeglądzie grozy prezentowaliśmy część pierwszą tego obrazu... Nośnikiem była wtedy kaseta VHS...  Teraz zapraszamy na część drugą – dziejącą się bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszej.  Po tajemniczej stracie domu rodzina Freelingów zamieszkuje u Jess – matki Diany Freeling. Pewnego dnia babcia odkrywa u swojej wnuczki, nękanej przez duchy (w części pierwszej) jasnowłosej Carol Anne, dziwne zdolności. Okazuje się, że nie ona jedna w tej rodzinie miała takie umiejętności. Istoty z zaświatów nie chcą jednak pozostawić dziewczynki w spokoju. Duchy zrobią wszystko, aby porwać rodzicom ich najmłodszą córkę…
 
godz. 19.00
"Grudge 3: Powrót klątwy" (The Grudge 3) horror, USA / Japonia (87 min., 2009 r.)  
reż. Toby Wilkins
Poprzednie części filmu "Klątwa" pokazywaliśmy podczas minionych przeglądów. Teraz nadszedł czas na rozwiązanie historii. Powracamy zatem do kamienicy w Chicago, w której grasował duch Kayako w  części drugiej. Głównymi bohaterami są Max – dozorca w feralnym bloku, i jego siostra Lisa. Próbują żyć normalnie w miejscu, które cieszy się złą sławą. Jest to jednak bardzo trudne. Wyprowadzający się lokatorzy (co grozi Maksowi utratą pracy) czy kolejne tajemnicze wydarzenia sprawiają, że coraz trudniej jest utrzymać spokój ducha. A przecież muszą jeszcze zaopiekować się chorowitą siostrą. Prawdziwe kłopoty zaczną się jednak wraz z przybyciem z Japonii tajemniczej kobiety. Ma ona dogłębną wiedzę na temat natury klątwy i wie, jak ją pokonać. Wiedza to jedno, a umiejętność skorzystania z niej to już jednak zupełnie co innego...

 


KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

7 listopada – godz. 11.00

"Wieczni chłopcy" (Les Gamins) komedia, Francja
reż. Anthony Marciano
wyst.: Alain Chabat, Max Boublil, Sandrine Kiberlain, Melanie Bernier
Thomas marzy o komponowaniu piosenek. Plany poślubienia Loli, a tym samym konieczność zarobienia na ślub, dom, przyszłą rodzinę, powodują, że z obiecującego muzyka staje się szarym wyrobnikiem na urzędniczym etacie. Gdy z przyszłą żoną odwiedza jej rodziców: cynicznego Gilberta i jego żonę Suzanne, jego świat zostaje wywrócony do góry nogami. Gilbert wyniszczony przez monotonię trzydziestoletniego małżeństwa postanawia uratować Thomasa od popełnienia życiowego błędu – poślubienia młodszej kopii swojej żony. Chce pokazać chłopakowi, że szczęście tkwi jak najdalej od stabilnego, rodzinnego życia a marzenia to sprawa, o którą koniecznie trzeba walczyć. Kryzys wieku średniego  u Gilberta  i o dwadzieścia lat młodsza frustracja Thomasa połączone razem zrywają wszelkie tamy poprawności, stosowności i mieszczańskiego obycia. Mężczyźni rzucają się w wir szalonych imprez, nocnego życia, koncertów kończących się nad ranem... albo w Maroku.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

7 listopada,  godz. 18.00

"Kongres" (The Congress) science-fiction, Izrael, Niemcy, Polska, Luksemburg, Francja, Belgia
reż. Ari Folman
wyst.: Robin Wright, Harvey Keitel, Jon Hamm, Paul Giamatti
W "Kongresie" zacierają się granicę między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać "zeskanowana", osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. "Kongres" to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

"Vincent chce nad morze" (Vincent will meer) dramat, Niemcy
reż. Ralf Huettner
wyst.: Florian David Fitz, Karoline Herfurth, Heino Ferch
Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette'a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę – jak sam stwierdza – załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. Tak zaczyna się ich wspaniała droga ku wolności. Są szczęśliwi i w końcu mogą myśleć o tym co dla nich najważniejsze: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności...


ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

4 grudnia – godz. 11.30

"Jak to jest" (The Be and End All) komediodramat, Wielka Brytania
reż. Bruce Webb
wyst.: Neve McIntosh, Josh Bolt, Liza Tarbuck, Eugene Byrne
Piętnastolatek Robbie ma tylko jedno marzenie - stracić dziewictwo. Przeszkodą w jego realizacji jest fakt, iż chłopak przebywa w szpitalu z powodu nieuleczalnej choroby serca. Najlepszy przyjaciel Robbiego - Ziggy, postanawia pomóc mu przeżyć swój pierwszy raz.

POKAZ SPECJALNY!

8 grudnia – godz. 17.00

"Pussy Riot. Modlitwa punka" (Pussy Riot. A Punk’s Prayer) dokumentalny, muzyczny, Rosja, Wielka Brytania
reż. Mike Lerner, Maksym Pozdorowkin
Zimą 2011 roku, po kontrowersyjnym przebiegu wyborów w Rosji, Władimir Putin został ponownie wybrany prezydentem kraju. W odpowiedzi na to setki tysięcy Rosjan wyszło na ulice, aby poddać w wątpliwość legalność wyborów, a tym samym legitymację Putina do rządów. Wśród protestujących były trzy młode radykalne feministki: Nadieżda Tołokonnikowa, Maria Alochina i Jekatierina Samucewicz, współzałożycielki zespołu punkowego Pussy Riot.

KINO SENIORA
w REGIONALNYM CENTRUM KULTURY

12 grudnia – godz. 11.00

"Droga na północ" (Tie pohjoiseen) komediodramat, Finlandia
reż. Mika Kaurismaki
wyst.: Vesa-Matti Loiri, Samuli Edelmann, Peter Franzen
Timo to cieszący się popularnością, koncertujący pianista, którego życie osobiste legło w gruzach. Pewnego dnia na progu jego domu staje obdarty starszy mężczyzna o imieniu Leo. Okazuje się jego ojcem.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury
2 x KINO NIEMIECKIE

12 grudnia,  godz. 18.00

"Dom na weekend" (Was bleibt) dramat, Niemcy
reż. Hans-Christian Schmid
wyst.: Lars Edinger, Corinna Harfouch, Sebastian Zimmler, Ernst Stotzner
Marko jest trzydziestolatkiem, który zaraz po ukończeniu studiów zamieszkał w Berlinie. Rodziców odwiedza raz, dwa razy do roku - głównie po to, aby mogli zobaczyć swego wnuka. Podczas kolejnej takiej wizyty na czekają go jednak nieoczekiwane wieści.

"Dwa życia" (Zwei Leben) dramat, thriller, Niemcy
reż. Georg Maas
wyst.: Liv Ullmann, Rainer Bock, Dennis Storhoi
Opowieść zawieszona między dwoma państwami i dwiema tożsamościami. Jej bohaterka, Katrine Evensen, kryje w sobie tajemnicę, jakiej nikt nie mógł się po niej spodziewać.

WDK w RCK
Wieczór dobrego kina
w Regionalnym Centrum Kultury

19 grudnia,  godz. 18.00

"Pieta" dramat, Korea Południowa
reż. Kim Ki-duk
wyst.: Lee Jung Jin, Choi Min-soo, Eunjin Kang
Gang-do trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu… W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał.

"Z miłości do…" (Song of Marion) komediodramat, Wielka Brytania
reż. Paul Andrew Williams
wyst.: Gemma Arterton, Christopher Eccleston, Vanessa Redgrave, Terence Stamp
Bohaterem jest Arthur, zrzędliwy starszy pan, którego żona Marion śpiewa w chórze, prowadzonym przez młodą nauczycielkę. Kiedy u Marion zostaje zdiagnozowany rak, Arthur musi zaangażować się w pasje żony.

logo ue white

logo norway grants

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

Szukaj