18. GRAND OFF
19 marca 2025, godz. 18.00
bilet: 10 zł
NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA 2024
Pokaz filmów nagrodzonych
BROKEN WINGS
najlepsza fabuła
USA, reż. María Laura Marín, Daniel Stearns (14 min.)
Piotr podejmuje jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu, zagrażając integralności swojej i rodziny. Amanda, jego żona, musi stawić czoła niewyobrażalnemu wyzwaniu, aby go uratować.
RUN
najlepsza reżyseria
Włochy, reż. Filippo Lupini (20 min.)
Pewnego dnia w domu Miny pojawia się pewna tajemnicza rodzina, Steno wraz z córkami bliźniaczkami. Okazuje się, że trafili oni tam przez pomyłkę. Nie bez pewnych trudności - w końcu udaje się pozbyć tej dziwnej rodziny. Ale jak się okazuje jej spotkanie z dziwną rodziną jest dalekie od zakończenia. Pewnej nocy wydarzy się coś strasznego, co połączy Steno, bliźniaki i Minę, a co za tym idzie, powróci ona ze swojej przeszłości, by prześladować damę, zmuszając ją do zmierzenia się z własnymi duchami.
SHEEP
najlepszy scenariusz
Iran, reż. Mehrdad Kabiri (15 min.)
Amir jest uczniem, który został upokorzony przez administratora szkoły z powodu sytuacji, w której się znalazł. Ten incydent prowadzi do jego transformacji…
THE SILENCE OF THE SHEPHERD
najlepszy montaż
Tunezja, reż. Trabelsi Marwen (15 min.)
Film jest społecznym portretem psychologicznego i socjologicznego charakteru Tunezyjczyków, który objawia się za pomocą noży w mieście Nabeul. Film skupia się na nożu jako zaadaptowanym narzędziu rytuału religijnego, ale ten rytuał-narzędzie można wykoleić z jego pierwotnej funkcji uboju owiec, aby przyjąć inną funkcję dla fanatycznych ekstremistów, polegającą na zarzynaniu pasterza!
MINE
najlepsza aktorka
Polska, reż. Kaja Sajdak (17 min.)
70-letnia, bogata Polka, Elżbieta, odmawia pomocy swojej ukraińskiej gospodyni, Oksanie. Kiedy w wyniku ich konfliktu Oksana odchodzi nocą bez słowa, Elżbieta wyrusza w podróż, aby ją odnaleźć. Wyprawa ujawnia losy ukraińskich uchodźców wojennych, którzy przybyli do Polski.
HI GRANDPA
najlepszy aktor
Polska, reż. Aleksander Pakulski (13 min.)
Młoda pielęgniarka domowa zmaga się między opieką nad niepełnosprawnym starszym pacjentem a umierającym dziadkiem. Choć nie ma zbyt wiele czasu, stara się spełnić ostatnie życzenie dziadka, którym jest nauczenie się gry na harmonijce jego ulubionej piosenki, zanim zamknie oczy na zawsze.
STREETWORKER
najlepszy dokument
Polska, reż. Damian Piasecki (17 min.)
Rzeczywistość ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności widziana oczami Huberta. Streetworker stara się pomóc im wyjść z kryzysu, choć sami często nie widzą wyjścia ze swojej trudnej sytuacji. Hubert pomaga im uwierzyć w siebie i daje im nadzieję na lepsze jutro. Dzięki jego wsparciu i determinacji osoby dotknięte bezdomnością zaczynają odzyskiwać nadzieję i walczyć o lepsze życie. Film przypomina o potrzebie wspierania osób w trudnych sytuacjach i o tym, jak ważne jest dawanie im nadziei.
HEART HUG
najlepsza animacja
Ukraina, reż. Rimma Gefen, Nika Zhukova (9 min.)
Heart Hug to głęboko poruszający film, który bada wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez pryzmat uroczego duetu. Film oparty jest na prawdziwej historii o sile więzi międzyludzkiej i pięknej więzi pomiędzy starszą kobietą o imieniu Lilia i jej wiernym towarzyszem, Maxem, dużym pomarańczowym psem. Film to opowieść o miłości, stracie i odporności, przypominająca nam, że nawet w najciemniejszych czasach więzi, które tworzymy, są naszą mocną stroną.
ILSE
najlepsza scenografia
Niemcy, reż. Claudia Engl, Judith Hoersch (19 min.)
Rok 1945 w niemieckim szpitalu wojennym. Tylko jeden dzień, zanim pielęgniarka Ilse otrzyma pozwolenie na rozpoczęcie długo oczekiwanego urlopu w domu. Ilse to film oparty na prawdziwej historii, który pokazuje, jak blisko siebie w życiu może być radość i cierpienie. Przypomina nam, jak ważne są przyjaźń i rodzina i jak kobiety przeżywały II wojnę światową. To bohaterska podróż silnej kobiety i opowieść o instynkcie przetrwania naszych babć.
DEMONS FROM AFAR
najlepsze zdjęcia
Etiopia, reż. Tomasso Magnano (13 min.)
Z daleka demony są złe, ale jeśli się zbliżysz, wszystko się zmienia. Podróż między dwoma wymiarami oczami kobiet, które każdego dnia walczą o ochronę naszych przodków.
PIERWSZY TANIEC W CHMURACH
najlepszy film polski
Polska, reż. Michał Mieszczyk (24 min.)
Szukając odkupienia, Patryk postanawia zostać głową rodziny.