Ucieczka Flucht
22-24 lipca 2016, godz. 19.00 i 20.30
bilet: 40 zł, 30 zł ulgowy
Rampa kolejowa przy rondzie Okrzei - Towarowa - Z. Starego
"UCIECZKA-FLUCHT" - Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec, To wyjątkowym projekt który powstaje w koprodukcji teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna.
Druga wojna światowa przyczyniła się do ucieczki milionów osób z ich stron rodzinnych. Teatr Gdynia Główna, oraz niemiecki teatr Das Letzte Kleinod podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnaleźli świadków tamtego czasu, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie. Z opowiedzianych przez nich historii, powstała dokumentalna sztuka teatralna, która w lipcu i sierpniu 2016 roku, będzie przedstawiana w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach kolejowych w Polsce i w Niemczech.
Porusza wątek ucieczki milionów osób z ich stron rodzinnych. Realizatorzy przedstawienia podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnaleźli świadków tamtego czasu, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie. Z opowiedzianych przez nich historii, powstała dokumentalna sztuka teatralna, która w lipcu i sierpniu 2016 roku, będzie przedstawiana w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach kolejowych w Polsce i w Niemczech. W miejscach, które jak żadne inne zilustruje ich historie ucieczek i wysiedleń.
Przedstawienie "Ucieczka-Flucht" będzie wystawiane w terminie 15 lipca – 26 sierpnia 2016 roku w Polsce (Gdynia, Piła, Poznań) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Odrą, Berlin Spandau, Lüneburg, Bremerhaven, Bederkesa, Gesteenseth).
W Pile spektakl grany będzie 22.07.2016 – 24.07.2016.
Ponadto 20 lipca 2016 r. o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Piły na spotkanie z osobami, które pamiętają przesiedlenia w Pile w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej, i które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami.
23 lipca 2016 r. o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie z Wiesławą Szczygieł, która przybliży postać Piete Kuhr (Jo Mihaly), tancerki i pisarki pochodzącej z Piły. Piete Kuhr studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Jako działaczka opozycji antynazistowskiej, żywiołowo włączała się we wszystkie akcje pacyfistyczne i strajki w latach 30 i 40-tych. Zajmowała się szczególnie słabszymi, Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu "Narodowej Tancerki Niemiec". Aby uniknąć więzienia emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji.