fbpx

Narodowe czytanie "Quo vadis"

  • Place: sala widowiskowa

Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

3 września 2016, godz. 17.00

Park Miejski w Pile

quo vadis 2

Narodowe Czytanie to zainicjowana cztery lata temu akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Trzy lata temu podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz. W 2014 roku bohaterem akcji "Narodowe czytanie" był Henryk Sienkiewicz i "Trylogia". W ubiegłym roku słuchaliśmy urywków "Lalki" Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Powszechny udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z "Chłopami" Władysława St. Reymonta, "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego, "Popiołami" Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej "Noce i dnie".

"Quo vadis" – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie "Quo vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków. Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz? Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

logo ue white

logo norway grants

bilet rck

logo kupbilecik

logo biletyna

Szukaj