Klub "Dialog"
MARCIN ZABORSKI
Urodzony w Szczecinku, odkrywający uroki dzieciństwa i wczesnej młodości w Pile, "adoptowany" przez Warszawę, a bez pamięci zakochany w Poznaniu i Berlinie…
"Odnoszę wrażenie, że z mediami jestem związany od zawsze…
Po latach telewizja stała się dla mnie rzeczywistością. Mogłem podpatrzeć to i owo także z drugiej strony.
Ale dlatego, że zawsze w życiu otaczały mnie rozmaite dźwięki, dość szybko zamieniłem studio telewizyjne na radiowe.
Do Trójki trafiłem w listopadzie 2000 roku i z czasem zostałem jednym z "głosów" trójkowych wiadomości. Tu uczyłem się nie tylko dziennikarskiego rzemiosła; także tego, że radio to nie tylko praca, ale przede wszystkim sposób na życie.
Audycja "Biuro myśli znalezionych" zaczęła się od pomysłu, marzenia, myśli: żeby zrobić coś takiego, co pozwoli nie stać w miejscu i przygotować program, który będzie czymś zupełnie innym od tego, co do tej pory w Trójce robiłem. Tak powstał program "Biuro Myśli Znalezionych", czyli spotkania z ludźmi, których często w mediach nie widzimy, bo nie zabiegają, by się w nich pojawiać.
20 wywiadów z Trójkowej audycji ukazało się drukiem w książce "Biuro Myśli Znalezionych". Kluczem do tych spotkań jest to, żeby każde kolejne było z osobą z zupełnie innego środowiska. Rozmawiam z muzykami, naukowcami, malarzami, grafikami czy dyrygentami. Każda z nich swoim życiem, dorobkiem i doświadczeniem pokazała, że przeżyła coś ciekawego i jest w stanie podzielić się tym z innymi".
"Biuro Myśli Znalezionych" zrodziło się z marzenia o rozmowie, która nie przeradza się w płytkie spory, szermierkę słowną i walkę z czasem, ale zachęca do zatrzymania się i wspólnego szukania odpowiedzi na te bardziej wymagające pytania. Tak powstała audycja radiowa, która od jesieni 2010 roku pojawia się na antenie radiowej Trójki. Jest okazją niecodziennego spotkania niezwykłych ludzi, którzy zachęcają, inspiru¬ją, a czasem wręcz zmuszają do myślenia – nie tylko tym, co mówią, ale też tym, jak żyją. Choć reprezentują oni różne środowiska, łączy ich to, że mają do powiedzenia i przekazania coś istotnego i poruszającego. To twórcy, artyści, naukowcy, byli poli¬tycy, działacze społeczni i dziennikarze. Wszyscy, wracając często do osobistych do¬świadczeń, dzielą się refleksjami na temat tego, co ich cieszy, ale też co ich zasmuca w życiu społecznym. Nierzadko prowokują swoisty rachunek narodowego sumienia. Namawiają do niekłamanego optymizmu i podpowiadają, gdzie szukać jego źródeł. Odnoszą się do sporów światopoglądowych, filozofii, religii. Dotykają emocji, łącząc powroty do przeszłości z podróżami w przyszłość. A przede wszystkim – otwierają przed nami drzwi do bliskich im światów.
30.09.2013 (poniedziałek), godz. 19.00
sala widowiskowa, pl. Staszica 1
wstęp wolny