Kryminalna Piła
panel dyskusyjny nominowanych do nagrody Kryminalnej Piły
10 października 2020, godz. 15.30
sala widowiskowa, wstęp wolny
Piotr Bojarski - polski pisarz.
Wychował się we Wschowie, a wczesne lekcje historii pobierał od dziadka, ułana Wołyńskiej Brygady Kawalerii.
pracował w Gazecie Poznańskiej (1994–1996) i Gazecie Wyborczej (1997–2018). Dwukrotnie był laureatem nagrody Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (w 2001 i 2009). W 1999 zdobył też nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.
W grudniu 2014 odebrał Nagrodę Specjalną II edycji Wielkopolskiego Konkursu Scenariuszowego za scenariusz filmu Mecz.
Niedawno ukazała się książka biograficzna "Fiedler. Głód świata".
Tomasz Duszyński, znany również jako: Howard E. Gibson, Moonkey
Pisze książki z dziedziny: fantastyki, fantasy, science fiction, kryminał, sensacja, thriller, literatura młodzieżowa, literatura piękna, literatura podróżnicza, historia, baśnie, legendy, podania, literatura dziecięca, opowieści dla młodszych dzieci, czasopisma.
Dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Współtwórca wrocławskiego Tramwaju Gwiazd – wyjątkowego projektu wrocławskiej, ruchomej alei gwiazd, do której zapraszane były gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe.
Debiutował zbiorem opowiadań "Produkt uboczny". Od tamtej pory opublikował kilka powieści i kilkanaście opowiadań z gatunku fantastyki. Jest także autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz legend związanych z regionem, w którym mieszka.
Jakub Szamałek
Pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier "Wiedźmin"). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Napisał książki: Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morze Niegościnne (2013), Czytanie z kości (2015), Kim jest ślimak Sam (2015), Cokolwiek wybierzesz (2019) (część I serii Ukryta sieć), Kimkolwiek jesteś (2019) (część II serii Ukryta sieć). Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, "Kiedy Atena odwraca wzrok" oraz 2016, "Czytanie z kości"). Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.
Nominowany do nagrody Kryminalnej Piły 2020.
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska – z wykształcenia i zamiłowania kulturoznawca, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT.
Michał Koźmiński - pisze książki: kryminał, sensacja, thriller, popularnonaukowa
Jest dziennikarzem, redaktorem "Tygodnika Powszechnego", gdzie zajmuje się problematyką społeczną, wpływem technologii na ludzi oraz prowadzi wywiady.
Entuzjasta Krakowa, który połączył go z Małgorzatą Fugiel Kuźmińską, a zwłaszcza kultowej dzielnicy Kazimierz, dawnego Miasta Żydowskiego, dzięki któremu napisali swoją pierwszą książkę pt. "Sekret Kroke". Wspólnie prowadzą blog o kulturze popularnej oraz stronę internetową poświęconą architekturze romańskiej.
Anna Potyra
W świecie polskiej literatury mamy ostatnio wysyp powieści kryminalnych. Niektóre to prawdziwe perełki mogące równać się z największymi dziełami skandynawskich mistrzów gatunku. Co ciekawe, część z tych utworów to debiuty. Dołącza do nich właśnie "Pchła", kryminał Anny Potyry, autorki, która dotąd tworzyła... książki dla dzieci.
Ktoś, kto przeczytałby ten kryminał, a zawczasu nie wygooglował nazwiska autorki, w życiu nie domyśliłby się, że Anna Potyra pisała wcześniej o wróżkach i innych fascynujących dzieci zjawiskach. "Pchła" sprawia bowiem wrażenie, jakby wyszła spod pióra rasowego twórcy zagadek kryminalnych, którego powieści nieraz trafiły na listy bestsellerów.